The following categories will be recognized for awards in 2019.



Best of Fest

Audience Favorite

Best Indie Film

Best Advanced Student Film

Best Student Film

Best Cinematography

Best Directing

Best Editing

Best Sound

Best Story

Best Performance

2018 Nominees and Winners


Individual achievement in Story - nominees:
“Lil’ Red” by AJ Sherkenbach
“The Mean Loop” by Andy Zhao & Buena High School
“PLANTAE” by Guilherme Gehr
Winner for Best Story : “The Mean Loop” – Andy Zhao & Buena High School


Individual achievement in Performance - nominees:
“Lamb Girl” by Amy Pellouchoud
“All About Emily” by Valentina Casadei
“Paper Dolls” by Zack Williams
Winner for Best Performance “Paper Dolls” by Zack Williams


Individual achievement in Sound - nominees:
“PLANTAE” by Guilherme Gehr
“Collide” by Grant Johnson
“Sugar” by Nate Jones
Winner for Best Sound : “PLANTAE” by Guilherme Gehr


Individual achievement in Editing - nominees:
“Transforming Agave” by Bryan Nelson
“The Flashback” by Alex Bartz
“PLANTAE” by Guilherme Gehr
Winner for Best Editing : “The Flashback” by Alex Bartz


Individual achievement in Cinematography - nominees:
“Lamb Girl” by Amy Pellouchoud
“The Flashback” by Alex Bartz
“Transforming Agave” by Bryan Nelson
Winner for Best Cinematography : “Transforming Agave” by Bryan Nelson


Individual achievement in Directing - nominees:
“Lamb Girl” by Amy Pellouchoud
“PLANTAE” by Guilherme Gehr
“Transforming Agave” by Bryan Nelson
Winner for Best Directing : “PLANTAE” by Guilherme Gehr


Best Student Film - nominees:
“The Mean Loop” by Andy Zhao & Buena High School
“Noir” by Sydney White & Valley Union High School
“Life In My Shoes” by Mitch Metivier
Winner for Best Student Film : “The Mean Loop” by Andy Zhao & Buena High School


Best Advanced Student Film - nominees:
“Lil’ Red” by AJ Sherkenbach
“Lamb Girl” by Amy Pellouchoud
“The Flashback” by Alex Bartz
Winner for Best Advanced Student Film : “Lamb Girl” by Amy Pellouchoud


Best Independent Film - nominees:
“Collide” by Grant Johnson
“Transforming Agave” by Bryan Nelson
“PLANTAE” by Guilherme Gehr
Winner for Best Independent Film : “PLANTAE” by Guilherme Gehr


Audience Favorite - nominees:
“The Mean Loop” by Andy Zhao & Buena High School
“The Flashback” by Alex Bartz
“Maze II” by Razid Season
Winner for Audience Favorite : “The Mean Loop” by Andy Zhao & Buena High School


Best of Fest (category and disciplines combined) - nominees:
“The Flashback” by Alex Bartz
“PLANTAE” by Guilherme Gehr
“Lamb Girl” by Amy Pellouchoud
“Transforming Agave” by Bryan Nelson
“Collide” by Grant Johnson
Winner for Best of Fest : “PLANTAE” by Guilherme Gehr